Academic and Student Affairs Division Structure

The Academic & Student Affairs structure, outlined below, acknowledges that all members of the Academic & Student Affairs Division are representatives of the college. Therefore, all members participate through distinct levels of responsibilities in governing the academic and student activities of the college.

Office of Academic and Student Affairs

  • Chris Breitmeyer, vice-president for academic and student affairs
  • Dr. Mike Dompierre, assistant vice-president for academic and student affairs
  • Eileen Schnelle, administrative assistant
  • Vicki Skiles, administrative assistant
  • Linda Shipley, scheduling coordinator
  • Vicky Teson, academic & student affairs specialist

Division of Learning Resources and Academic Support – Dr. Stephanie Tolson, dean

  • Gwen Bell, administrative secretary
  • Rachel Westadt, administrative secretary

Division of Arts, Humanities and Social Sciences – Karen Jones, dean

  • Shannon Beahan, division office coordinator
  • Karen Murray, division office coordinator
  • Margaret O'Dea, division office coordinator

Department of English & Literature

  • Jacqueline Gray, chair
  • Virginia Guneyli, assistant chair

Humanities and Performing & Visual Arts

[Art, Communications, Foreign Language, Graphic Design, Music, Philosophy and Theater]

  • Christine Holtz, art gallery coordinator
  • Alison Ouellette-Kirby, art program coordinator
  • Lee Ann Nelson, speech/communication program coordinator
  • Denise McCracken, foreign language and global studies program coordinator
  • Jordan Mogerman, graphic design program coordinator
  • Gene Ditch, music program coordinator
  • Dawn Huffman, ESL program coordinator
  • David Dickey, instrumental music program coordinator
  • Isaac Ruedin, philosophy program coordinator
  • TBA, reading program coordinator
  • Lonna Wilke, theater program coordinator

Department of Social Sciences

[Child Care, Criminal Justice, Geography, History, Human Services, Sociology/Anthropology, Political Science and Psychology]

  • TBA, child care/early education program coordinator
  • Dr. Dave Van Mierlo, criminal justice/human services program coordinator
  • Debra Crank-Lewis, history/political science/geography program coordinator
  • Lisa Stoner, psychology program coordinator
  • Vicky Herbel, sociology/anthropology program coordinator

Division of Business, Science, Education, Math, and Computer Science – Dr. John Bookstaver, dean

  • Phyllis Marchand, division office coordinator
  • Vicki Remington, division office coordinator
  • Ronda Sackett, office assistant
  • Ginny Tiller, division office coordinator

Department of Business and Computer Science

[Accounting, Business Administrative Systems, Business/Management/Marketing, Computer Science and Economics]

  • Joe Hartnett, chair
  • Anna Boulware, accounting & business program coordinator
  • Bruce Welz, economics program coordinator
  • Nancy Graviett, business administrative systems program coordinator
  • Mike Fuszner, computer networking program coordinator
  • Sharon Heckel, computer programming & database management program coordinator
  • Jane O'Donnell, multimedia & web design program coordinator

Department of Computer Aided Drafting & Pre-Engineering

  • David Niermann, computer aided drafting & pre-engineering program coordinator

Department of Education

  • Dr. Nicole Nunn-Faron, education program coordinator

Department of Mathematics

  • Joe Howe, chair
  • Josh Niemczyk, assistant chair

Department of Sciences

[Biology, Chemistry and Physical Science]

  • Jane Matheney Rood, chair
  • Monica Hall-Woods, biology program coordinator
  • Mary Ann Sadler, anatomy & physiology coordinator
  • Beth Michael-Smith, chemistry program coordinator
  • Mara Vorachek-Warren, intro chemistry program coordinator
  • Stacey Thater, physical science program coordinator

Department of Physical Education & Wellness

  • Brenda Hollrah, physical education and college center coordinator

Division of Nursing & Allied Health – Patti Williams, dean

Department of Nursing & Allied Health

[Associate Degree Nursing, Practical Nursing, Occupational Therapy Assistant and Health Information Technology]

  • Amy Koehler, chair
  • TBA, practical nursing program coordinator
  • Francie Woods, occupational therapy assistant program coordinator
  • Kathleen Nilson, health information technology program coordinator
  • Sue Propper, health occupations coordinator
  • Denise Lammers, division office coordinator
  • Kerry Thompson, registration assistant

Division of Corporate & Community Development – Yvonne Wills, dean

  • Wendy Brown, registration assistant
  • Marybeth Mason, evening coordinator
  • Maureen Miles, office coordinator
  • Kelly Sommer, accounting assistant

Continuing Education

  • Brisby Andrews, Young People's Theatre Director
  • Amy Fitzwilliam, project coordinator
  • Tina Sieker, associate dean
  • Kathy Stearns, program specialist

Adult Education & Literacy

  • Jeanette Boria, project coordinator
  • Patricia Boxdorfer, AEL coordinator
  • Ingrid Casillo, Lead AEL instructor
  • Sonja Mugler, administrative secretary
  • Mandy Rose, associate dean
  • Gail Voss, Lead AEL instructor

Northeast Correctional Center/Bowling Green

  • Larry Wolgast, education supervisor
  • James Sparks, assistant education supervisor

Division of Workforce Development – Amanda Sizemore, director

  • Fay Aubuchon, manager
  • Tammie De Los Santos, manager
  • Joy Dufrain, project coordinator
  • Lisa Scott, office supervisor

Dislocated Worker Program

  • Lauri Gray-Stoewsand, manager

Enrollment Services – Kathy Brockgreitens-Gober, dean

[Admissions, Academic Advising, Assessment Center, Career Services, Student Records and Financial Assistance]

  • Kathy Brockgreitens-Gober, dean
  • Laura Davidson, associate dean
  • Mary Jo Grimm, student outreach coordinator
  • Cassandra Hagan, financial assistance manager
  • Kati Karleskint, student outreach coordinator
  • Michelle Killeen, international student coordinator
  • Jennifer Lansdowne, associate dean
  • Brian Legate, enrollment services systems & project manager
  • Martha Toebben, career services manager

Student Development – Beth Finders, dean of student success

[Accessibility Services and Student Activities]

  • Pam Bova, accessibility services manager
  • Teresa Drury, administrative secretary
  • Christie Jackson, mental health counselor
  • Kelley Pfeiffer, student activities manager

Athletics Department – Chris Gober, director

[Baseball, Softball, Men's and Women's Soccer]

  • Patrick Clooney, assistant baseball coach
  • John Crowley, assistant men's soccer coach
  • Chris Gober, head baseball coach
  • Thomas Kearns, men's soccer coach
  • Michelle Patrico, head softball coach
  • Patrick Patrico, assistant softball coach
  • Ashley Slayback, women's soccer coach
  • Josh Tyler, assistant women's soccer coach
  • Becky Witt, administrative secretary

Division of Technology and Online Learning Support – Bill Strecker, associate vice president

  • Jerry Bauer, director of administrative computing
  • Alane Breitmeyer, instructional designer
  • Angie Hampel, division office coordinator
  • Lisa Mouser, director of academic computing
  • Dave Willmore, learning systems administrator
  • TBA, director of network computing

Instructional Media Department

  • Mike Dunkus, instructional media assistant
  • Bob Gill, manager
  • Jason Wathen, instructional media specialist

 

Office Info

Location

Daniel J. Conoyer
Social Sciences Building (SSB)
Room 2110

Contacts

Eileen Schnelle
Administrative Assistant
636-922-8358

Vicki Skiles
Administrative Assistant
636-922-8775